View larger FTL2133
New product
20 Item Items
Warning: Last items in stock!
Availability date:

Fresca FTL2133 Volna One Piece Contemporary Toilet
Recipient :
* Required fields
or Cancel
"Transform your bathroom into a modern-style oasis with a Fresca Volna Contemporary Toilet, part FTL2133. The curved back and solid base give it a unique look that's easy to clean. Each ceramic one-piece toilet has a well-designed, low-consumption flushing system. It conserves water without sacrificing efficiency. The Fresca Volna toilet also features a stain-resistant polish and a fully glazed inner trapway. The toilet measures L 29" x W 16 1/4" x H 28 1/8," and it comes with a three-year parts warranty."
| cUPC Certified | Yes |
| Warranty | 3 Year Limited Parts Warranty |
| Toilet Type | One-Piece Toilet |
| Installation Type | Floor Mounted |
| Flush Type | Single Flush |
| Flush Lever Location | Left side |
| Toilet Height | 28 1/8 in |
| Toilet Finish | White |
| Seat Included | Yes |
| Gallons per Flush | 1.6 gpf |
| Toilet Bowl Shape | Elongated |
| Rough-in Size | 12 in |
| Toilet Length | 29 in |
| Toilet Style | Modern |
| Items Included | Toilet Bowl, Tank, Trip Lever, Seat, Drain w/trap, Installation Hardware |
| Bowl Height | 15 1/2 in |
| Toilet Width | 16 1/4 in |
| Toilet Material | Ceramic |
| Dimensions | L 29" x W 16 1/4" x H 28 1/8" |