G-6430-LM43
New product
20 Item Items
Warning: Last items in stock!
Availability date:

Graff G-6430-LM43 Ametis Wall-Mounted Lavatory Faucet
Recipient :
* Required fields
or Cancel
| Drain Assembly Included | Yes |
| Overall Width | 7 5/8 in |
| cUPC Certified | No |
| Warranty | Limited Lifetime Parts Warranty |
| Overall Height | 1 7/8 in |
| WaterSense Certified | No |
| Made In | Europe |
| ADA Compliant | Yes |
| Dimensions | W 7 5/8" x D 4 1/8" x H 1 7/8" |
| Spout Reach | 4 1/8 in |
| Faucet Holes | 1 Hole Faucets |
| Supply Lines Included | Yes |
| Faucet Water Flow Rate | 1.5 GPM |
| Faucet Finish | Chrome, Black, White |
| Faucet Style | Modern/Contemporary |
| Faucet Valve Type | Ceramic Disc |
| Faucet Installation Type | Wall Mounted |
| Faucet Handles | 1 Handle Faucet |
| Handle Material | Metal |
| Faucet Material | Brass |